Activage är stolta över att kunna presentera en ny smakfull nyhet i vårt reseutbud, den 18-22 maj och extra datumet 14-18 september reser vi till det förtrollande Normandie! Här möts gröna äppellundar, salta havsbrisar och charmiga byar i ett landskap som andas fransk livskonst, tradition och gastronomisk passion.
Med bas i eleganta Deauville – den klassiska badorten med strandpromenad, kullerstensgator och närhet till både hav och landsbygd – ger vi oss ut på en resa fylld av upplevelser för alla sinnen. Vi provar ostron vid kusten, besöker småskaliga osterier och upptäcker två av Normandies unika vingårdar.
På denna resa kommer vi bland annat att besöka Claude Monets berömda trädgårdar i Giverny, njuta av ostprovningar i Camembert och Livarot samt ett vingårdsbesök med lokala viner. Vi upplever havet med ostronprovning och skaldjurslunch vid kusten, och får en historisk inblick vid Omaha Beach. Resan bjuder också på en vinvandring med provning av äppelvin och pommeau, en rustik picknick på landsbygden och ett besök i charmiga Étretat med dess trädgårdar och spektakulära klippor.
Markus Nilsson, sommelier och passionerad guide inom vin och gastronomi, leder oss genom Normandies kulinariska landskap med både värme och kunskap. Med Markus vid vår sida fördjupar vi oss i regionens smaktraditioner, historia och hantverk.
Dagarna fylls av upptäckarlust och sinnliga upplevelser, kvällarna av goda middagar och gemenskap i sann Activage-anda. Tillsammans skapar vi minnen i ett av Frankrikes mest genuina hörn.
Vi ser fram emot att dela denna unika resa med dig!
Katja Ekvall, grundare, Activage
Normandie är en naturskön och kulturrik region i nordvästra Frankrike, känd för sina äppellundar, dramatiska kuster och djupa kulinariska traditioner. Här samsas saltstänkta havsvyer med lantlig charm, och historien är ständigt närvarande – från de allierades landstigning på Omaha Beach till impressionismens födelse i Claude Monets trädgårdar. Regionen bjuder på allt från camembert och cider till ostron och franska viner.
Under vår resa, med bas i eleganta Deauville, utforskar vi Normandies smaklandskap genom ostprovningar, vin på en lokal vingård samt ostronprovning vid kusten. Vi inleder med ett inspirerande besök i Monets Giverny och fortsätter med skaldjurslunch, en vinvandring med provning av äppelvin och pommeau, rustik picknick på landsbygden samt en utflykt till charmiga Étretat med dess trädgårdar och spektakulära klippor. Allt sker under ledning av sommelier Markus Nilsson, som guidar oss med värme och kunskap genom Normandies rika historia, gastronomi och kultur.
Markus Nilsson är vår guide under resan. Markus är en passionerad och erfaren sommelier med ett djupt kunnande inom vinvärlden. Med många års erfarenhet inom branschen har han byggt upp ett brett och gediget kunnande om vinets värld – från vinodlingarnas unika terroir till smakens finaste nyanser. Markus är känd för sin förmåga att guida sina gäster genom en smakresa där han delar sin kunskap på ett lättillgängligt och engagerande sätt, vilket gör honom uppskattad både av vinentusiaster och nybörjare.
Vi bor på Mercure Deauville Centre Hotel****, ett charmigt fyrstjärnigt hotell beläget mitt i hjärtat av Deauville.
Hotellet har ett utmärkt läge mellan småbåtshamnen och stadens centrum, med gångavstånd till strandpromenaden, restauranger och butiker. Härifrån har vi nära till både havet, stadslivet och de omgivande landsbygderna – en idealisk utgångspunkt för våra utflykter i Normandie.
Boendet erbjuder moderna bekvämligheter och en avslappnad atmosfär. Vi bor i stilfullt inredda rum och kan njuta av frukostbuffé innan dagens program tar vid. Hotellets lounge och bar ger möjlighet till avkoppling på kvällarna.
Följande måltider ingår i priset:
Dryck till maten ingår ej.
Måltider som ingår i programmet betecknas i dagsprogrammet som följer: F = Frukost. L = Lunch. M = Middag.
Dagsprogrammet är preliminärt, Expa Travel AB förbehåller sig rätten till eventuella förändringar under resans gång.
F – / L – Restaurant Les Nymphéas / M –
Vi lämnar Stockholm och anländer till Paris under förmiddagen. Från flygplatsen reser vi direkt till Giverny, där vi börjar resan med en lunch på en charmig restaurang i närheten av Claude Monets hus. Efter lunchen besöker vi hans färgstarka trädgårdar och hem, där impressionismen föddes.
Efter vårt besök i Giverny fortsätter vi till Deauville, vår bas för resan. Vi checkar in på vårt hotell och samlas senare för en gemensam välkomstmiddag med ciderapéritif och normandisk meny.
F – Hotell / L – L’arrêt Galette / M –
Efter frukost beger vi oss mot inlandet och det lilla samhället Camembert, där vi besöker La Maison du Camembert – ett kombinerat museum och ostprovning med inblick i den traditionsrika ostens historia. Vi fortsätter sedan till Livarot där vi äter lunch med galetter och crêpes tillagade med lokala råvaror.
På eftermiddagen besöker vi den lokala vingården Les Arpents du Soleil, där vi får lära känna Normandies mindre kända vinproduktion och prova några av deras viner. Tillbaka i Deauville avrundas dagen med gemensam middag.
F – Hotell / L – Skaldjursrestaurang / M –
Vi inleder dagen med en resa till kuststaden Courseulles-sur-Mer, känd för sina ostronodlingar och sin livliga hamn. Här får vi smaka ostron direkt från havet och ta en promenad längs stranden, där fiskebåtar och havsbris ger en äkta normandisk känsla. Lunchen avnjuts på en skaldjursrestaurang med utsikt över vattnet, där havets läckerheter står i fokus.
Efter lunchen fortsätter vi längs kusten mot Omaha Beach – en av de fem landstigningsstränderna från D-dagen 1944. Här får vi tid att reflektera över platsens historiska betydelse.
På kvällen återvänder vi till Deauville, där dagen avrundas med middag och gemenskap.
F – Hotell / L – Picknick / M – Avslutningsmiddag
Vi startar dagen med ett besök på Domaine de la Pommeraie. Vi deltar i en vinvandring genom äppellundarna med provsmakning av cider, pommeau och mousserande äppelvin. Därefter besöker vi en närliggande ostgård eller gårdsbutik för att hämta upp ingredienser till dagens picknick.
Vi dukar upp en rustik picknick med ostar, baguetter, cider/vin och äppeldessert på en naturskön plats i det normandiska landskapet.
På eftermiddagen väntar en utflykt till charmiga Étretat, berömd för sina dramatiska kalkstensklippor och natursköna vyer. Där besöker vi även Les Jardins d’Étretat – en kreativ skulptur- och konstträdgård som kombinerar modern design med panoramavyer över kusten. Vi får också lite tid för egen upptäckt i Étretat. Här kan man strosa längs strandpromenaden, slå sig ner på ett café eller vandra upp till utkiksplatsen La Falaise d’Amont för att njuta av panoramavyn över klipporna och havet.
Tillbaka i Deauville samlas vi till en privat vinprovning ledd av Markus Nilsson, som guidar oss genom regionens smaker. Kvällen avrundas med en festlig avslutningsmiddag där vi summerar våra dagar i Normandie.
F – Hotell / L – / M –
Tidigt på morgonen lämnar vi Deauville och reser tillbaka till Paris för vår hemresa till Sverige – fyllda med smakupplevelser, vackra vyer och minnen från Normandie.
OBS! Vi reserverar oss för förändringar i programmet.
Resa 1:
Måndag 18 maj – Fredag 22 maj 2026.
FULLBOKAD – Väntelista.
Resa 2:
Måndag 14 – Fredag 18 september 2026.
EXTRA DATUM – Boka utan förpliktelse till och med 15 december 2025.
Första delbetalning betalas senast 15 december 2025.
Totalpris från SEK 24900 per person, del i dubbelrum.
Vid enkelrum tillkommer ett enkelrumstillägg på SEK 4.800 (1.200 kr per natt).
Betalning. Du betalar 3000 kr i deposition inom 7 dagar, och resten 65 dagar före avresa. Du kan avboka din resa utan kostnad fram till att deposition är betalad – att boka direkt är med andra ord riskfritt. Deposition för resa 2 (14-18 september 2026) senast 15 december 2025.
OBS! Resor med Activage är endast öppna för Activage-medlemmar. Du anger vilket center du tränar på i bokningsformuläret. Om resan inte är fulltecknad kan bokning i vissa fall öppnas för personer som inte är medlemmar, under förutsättning att dessa är närstående till Activage-medlem.
OBS! Begränsat antal platser! Max 20 deltagare. De flesta Activage-resor blir fullbokade.
Våra villkor finner du här.
Expa Resor har ställt en resegaranti i enlighet med Resegarantilagen, vilket ger dig som konsument bästa möjliga skydd. Du kan kontrollera att vi har resegaranti på Kammarkollegiets hemsida (sök på ”Expa”).
Vid enkelrum tillkommer ett enkelrumstillägg på SEK 4.800 (1 200 kr per natt).
RESA 1: 18-22 maj 2026
Vi flyger direkt med Norweigan.
Måndag – 18 maj 2026
Stockholm, Arlanda – Frankrike, Paris 09:05-11:45 (flygnr: D82046)
Fredag – 22 maj 2026
Frankrike, Paris – Stockholm, Arlanda 12:25-14:55 (flygnr: D82047)
RESA 2: 14-18 september 2026
Vi flyger direkt med Norweigan.
Måndag – 14 maj 2026
Stockholm, Arlanda – Frankrike, Paris 09:05-11:45 (flygnr: D82046)
Fredag – 18 maj 2026
Frankrike, Paris – Stockholm, Arlanda 12:25-14:55 (flygnr: D82047)
OBS! Flygtider kan ändras beroende på flygbolag.
Tips till bra att ha saker:
Du får vara beredd på omväxlande väder och temperaturer.
Avreseinformation sänds ut elektroniskt ca. 7 dagar före avresa.
Följ oss gärna i sociala medier (SoMe)
Följer du oss i våra SoMe-kanaler kommer du att kunna se bilder och dagsrapporter från våra resor, få info om nya resor, samt få eventuella rabattkoder mm.
Dela gärna dessa länkar med vänner och familj så att de kan följa DIG på DIN resa:
Reseförsäkring är obligatorisk på våra resor. Läs mer här.
Kontakta Bill Larsten på bill@exparesor.se, +46 704 915 915
Expa Travel tar förbehåll vid ev. skrivfel och valuta-/prisändringar. Programmet är preliminärt, ändringar kan förekomma.
Text box item sample content